THE BIGGEST PORTAL FOR DESCRIPTIVE GEOMETRY EVER - ZADACI - LITERATURA - POMOĆ - ČASOVI - FORUM NACRTNE GEOMETRIJE - NEZAOBILAZNO MESTO ZA SVE VAS KOJI VOLITE I MRZITE NACRTNU GEOMETRIJU - NACRTNA GEOMETRIJA JE DOBRA ZA VAS - DARSTELLENDE GEOMETRIE FUR SIE- GEOMETRIA DESCRITTIVA PER VOI - GEOMETRIE DESCRIPTIVE - Начертательная геометрия - Geometria wykreślna
30.11.10
CXVI Konus (Stožec Stožac Kupa)
Ево првог задатка из збирке М. МАРОЛТА решено на неки други начи. Не онако елегантно као код нареченог господина али пристојно и јасније студентима.
29.11.10
CXV TETRAEDAR
у
9:10 AM
0
коментара
Objavio
Vektor Plextor
Ознаке:
geometrijska tela,
Osnovi geometrije,
pravilna tela
28.11.10
CXIV Geometrijsko mesto tačaka
Данас ми је рођендан па смо мало то прославили уз, да кажемо, неку врсту "мог" задатка. Задатак сам преузео из средњошколске збирке за математику и "преобратио" га у цртајући задатак.
27.11.10
CXIII Konstrukcija kruga (zadatk ekstremne težine)
Овај задатак припада загребачкој школи екстремнох задатака из НАЦРТНЕ ГЕОМЕТРИЈЕ који, верујем, више не постоји у данашњој Хрватској. Ово је задатак који припада Курниковој збирци и верујем да он више није по програму наказне болоње. Али ево да се мало подсетимо тог времена кад сте морали да решавате и овкаве задатке.
Где је друг апројекција круга? Довршите га сами!
Где је друг апројекција круга? Довршите га сами!
26.11.10
25.11.10
24.11.10
23.11.10
CIX Upotreba LOPTE
Један од оних задатака ектремне тежине где треба заиста да "размишљате" као неко ко познаје геометрију простора, смао то. Остало је лако.
22.11.10
21.11.10
20.11.10
Udžbenik NACRTNE GEOEMTRIJE M. Radojčić i V. Radojčić 1963
Ова књига је очигледно биал уджбнеик на Природно-математичком факсу у нека давна времена (1963) пр епојаве уджбеника Загорке Шнајдер и само је доказ о постојању специфичног учења НГ на овом факултету, МЕТОДЕ ОДСТОЈАЊА која је јако занимљива мени и дан данас.
Аутори М. Радојчић и В. Радојчић, издање 1963. године.
CVI PRIZMA (presek)
Занимљив задатак где је све постављено наглавачке. Овде је задатаи троугао КЛМ задат као пресек призме што анс доводи до реконструкције задатка. На нама је да се "сетимо" афинитета и колинеације још из основне и средње школе и тако успешно решимо овај "хорор" задатак.
19.11.10
18.11.10
17.11.10
Udžbenik iz NACRTNE GEMETRIJE Koste Ilijevića 1975
Бавићемо се још увек старим добрим збиркама и уџбеницима из некадашње ЈУГОСЛАВИЈЕ који су третирали НАЦРТНУ ГОЕМЕТРИЈУ као науку и вештину. Ово је очигледно уџбеник са збирком намењен машинској струци Више техничке школе у Београду и као такав може да послужи и као пример факултетлијама.
Аутор КОСТА ИЛИЈЕВИЋ, издање 1975. година.
CIII Slika ČETVOROUGLA u ogledalu
Мој блог па могу мало и да се зезам. Овакав задатак не постоји нигде ни на једном факсу али постоји као проблем у перспективи па сам помислио зашто не, ајде да га прво решимо у нацртној геометрији.
Уствари све се своди на трансформацију и то је то.
Слика у огледалу је једнако удаљена од огледала колико и слика од самог огледала.
16.11.10
15.11.10
C PIRAMIDA
Класичан задатак кога могу и средњошколци да "укапирају". Можемо рећи један ВЕЧНИ ЗАДАТАК, нешто што може да се добијеи на факсу и у средњој.
14.11.10
13.11.10
KONSTRUKTIVNA GEOMERIJA Osnovni postulati
Веома лепо штиво о геометријским појмовима уопште. Ако вас мало интересује о основним постулатима идите онда и покупите овај лепи пдф фајл на
XCVIII Presek trouglova u senci
Једноставан задатак направљен од задатка из збирке и мало сам продужио котне бројеве и на крају урадио сенку. То можете и ви.
12.11.10
Predstavljanje zbirke RADOVANA N POPOVA
Данас ћемо промовисати једну "нову" збирку задатака која промовише праву НАЦРТНУ ГЕОМЕТРИЈУ на овим српским просторима и то на прави начин са правим задацима. Књиг аје очигледно намењена новосадском универзитету и само је први део. Покушавам да нађем и други деоа ли то је мало теже.
Имате и два лепа задатка из те збирке и то је то. Збирку је написао РАДОВАН Н. ПОПОВ.
5.11.10
XCIII Presek paralelograma i ravni (iz hrvatskih zbirki)
Једноставан задатак, само треба мало размислити.
Мој мото при решавању било ког задатка из НАЦРТНЕ ГЕОМЕТРИЈЕ и ПЕРСПЕКТИВЕ је :
ЗАДАТАК ПРВО НАЦРТАЈТЕ СА СВИМ ОСНОВНИМ ПОДАЦИМА ЈЕР ТАКО САГЛЕДАВАТЕ КАКО ЋЕ ОН БИТИ РЕШЕН.
Код овог задатак горе управо је то случај. Много је важније осмислити како да решите него што бисте одмах кренули у решавање.
Код овог задатак горе управо је то случај. Много је важније осмислити како да решите него што бисте одмах кренули у решавање.
SAJAM KNJIGA i na njemu skoro ništa o NACRTNOJ GEOMETRIJI
Да нема тих јадних напуштених фирми какав је Завод за издавање уџбеника не бисмо могли ни да видимо како изгледа један леп дрвени лењир или троугао (трокут) и лепе дрвене лопте и пирамиде. Као да је овај штанд једини допринос целокупне издавачке јавности у вези са НАЦРТНОМ ГЕОМЕТРИЈОМ. Добо има ту нових издања старих књига од госпође Гагић и господина Стевановића али ту је и књига (веома скромна) господина Чучаковића, као потпуно нова кнјига из ове области.
Скромније књиге о нацртној геометрији нисам видео у свом животу колико се већ бавим том нацрртаном геометријом. Слике су штуре, слабо читљиве, недовршене. Чекамо збирку господине Чучаковић па да видимо да ли су и задаци тако недовршени и скромни?!
4.11.10
MILOŠ MAROLT Zbirka zadataka iz nacrtne geometrije 1981
ДА ЛИ СТЕ ИКАД У СВОМ ЖИВОТУ ЗНАЛИ КОЈА ЈЕ ТО ЗБИРКА ЗА НАЦРТНУ ГЕОМЕТРИЈУ НАЈЛЕПША, НАЈОБИМНИЈА, НАЈБОГАТИЈА ЦРТЕЖИМА, СА НАЈБОЉИМ ОБЈАШЊЕЊИМА И ВЕОМА СТРУЧНО ОБРАЖЕНИМ ЗАДАЦИМА?
Наравно да нисте. Нисте ни могли јер нисте расли у некадашњој држави која се звала ЈУГОСЛАВИЈА. У тој држави постојала је једна збирка да влада осталима на један леп принчевски начин из даљине али ипак је владала свим осталим збиркама. То је управо ова збирка пред вама и одмах ћемо наравно донети неколико задатака из ове збирке.
Генијални човек који је ово објавио је МИЛОШ МАРОЛТ а издање је издато у Војно техничком заводу Београд уз сарадњу многих еминентих имена из Сарајева као и уз сарадњу "Свјетлости" из Сарајева. ХВАЛА ГОСПОДИНЕ МАРОЛТ ЗА ОВУ ЗБИРКУ.
1.11.10
KOSA PROJEKCIJA crtanje plana
Признаћете необичан задатак из косе пројекције, као да сте на некој анстави перспективног цртанја а не НАЦРТНЕ ГЕОМЕТРИЈЕ. Пробајте
XCI OBLICA (iz hrvatskih zbirki)
Морам да кажем да код Хрвата има "шипчења" више него стварнок конструисања, али то нека иде ауторима збирки ан душу. Некако је нацртна геоемтрија као наука у Србији растерећена оваквих задатака и више има шематичних задатака него оваквих, комплексних који везујју све делове геоемтрије за себе, тако да ако не знате само један делић готови сте.
Subscribe to:
Posts (Atom)